European Youth Event

Stojím ve dvoraně sídla Evropského parlamentu zaplněného šumem hovorů snad ve všech evropských jazycích. Tolik mladých se v politických institucích většinou v jeden čas nenachází. Najednou začne parta portugalských studentek hlasitě zpívat Let It Go. Hovory utichají. Lidé zpozorní. Někteří (včetně mě) se přidávají. „Koncert″ končí a dívky obdrží potlesk od nadšeného davu. Dávám se do řeči s asi stejně starým Italem. „Let It Go v téhle budově asi člověk jen tak neuslyší, že?″ „Tak třeba se tu zase někdy potkáme a zazpíváme si ho společně.″

Každé dva roky přijede do francouzského Štrasburku několik tisíc mladých z celé Evropy. Evropský parlament zde totiž organizuje European Youth Event (zkráceně EYE), akci, která spojuje mladé lidi z celé Evropy a přináší jim širokou nabídku workshopů, přednášek, aktivit a kulturních akcí.

Letošního ročníku, který se konal 9. a 10. června, jsem se mohl spolu s Vítem Belantem ze 7. A zúčastnit i já v rámci zájezdu Mladých demokratů. Hlavními tématy festivalu byly ekologie, budoucnost Evropy a volby do Evropského parlamentu v roce 2024. Připravený program však nabízel daleko více témat, takže si každý mohl najít něco, co ho oslovuje. Já jsem se například zúčastnil diskuze s německou europoslankyní, besedy s novinářkou z válkou zmítaného Myanmaru, interaktivní hry jedné italské asociace o finanční gramotnosti, prezentace o regulaci umělé inteligence, rozhovoru se zaměstnankyní parlamentu o digitalizaci zdravotnictví a workshopu o dezinformacích.

V rámci všech aktivit měli účastníci možnost se dozvědět hodnotné informace od lidí z oboru ale i příležitost prezentovat své názory a myšlenky. Po skončení festivalu začali dobrovolníci sepisovat zprávu obsahující podněty, které mladí vnímají, a Evropský parlament se je bude snažit reflektovat v legislativě.


Pokud vás tato akce zaujala a chtěli byste se o ní dozvědět více, mnoho výstupů z EYE je dostupných i online. Doporučuji například následující zdroje:
- Oficiální web festivalu ( https://european-youth-event.europarl.europa.eu/en/ ) - nabízí mimo jiné i záznamy z některých besed a ceremoniálů.
- Jedním z klíčových témat byly nadcházející volby do EP. Pokud se k nim chystáte, doporučuji vám webový portál jsmespolu.eu , kde najdete různé předvolební akce týkající se EU.
- Pokud se k volbám nechystáte, tak Vás chci i přesto povzbudit, abyste se o evropskou politiku zajímali. Volení europoslanci rozhodují o právních dokumentech, které ovlivňují celý kontinent. Navíc má váš hlas vzhledem k nízké účasti velkou váhu.

Seznámit vás s Evropskou unií mohou např. instagramové profily Evropské komise a Evropského parlamentu.

https://www.instagram.com/evropskakomise/

https://www.instagram.com/evropskyparlament/

Fotky z akce si můžete prohlédnout ve školní fotogalerii.

Tomáš Coufal, 7. B