Příběhy našich sousedů

Příběhy našich sousedů je vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum pro žáky osmých a devátých tříd základních škol a tercií a kvart víceletých gymnázií. Žáci mají za úkol vyzpovídat pamětníka, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument.

Tento rok se tento projekt poprvé konal i na Praze 9, zapojilo se do něj celkem osm týmů ze čtyř základních škol a dvou gymnázií. Pod vedením svých pedagogů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze ZŠ Litvínovská 500, ZŠ a MŠ Na Balabence, ZŠ Novoborská, ZŠ Špitálská a studenti Gymnázia Českolipská a Gymnázia Špitálská.

Náš tým složený z žáků 3.B Tomáš Coufal, Jáchym Hanáček, Anna Hejhalová, Jakub Králik a Mikuláš Převrátil vedla jejich třídní profesorka Věra Holejšovská. Studenti v rámci projektu navštívili pamětnici paní Zdenu Wittmayerovou, se kterou natočili rozhovor jejím životě. Její zajímavý životní příběh vyprávěli formou animovaného filmu a krátké rozhlasové reportáže. 

Naši studenti nakonec obsadili krásné třetí místo, druhé místo patřilo žákům ze ZŠ Špitálská a na pomyslnou zlatou příčku dostáhli soutěžící ze ZŠ Na Balabence. S jednotlivými příběhy se můžete seznámit na webové stránce www.pribehynasichsousedu.cz

Tomáš Coufal o účasti na projektu řekl: „Během projektu jsme se podívali do Českého rozhlasu, kde jsme reportáž sestříhali a natočili. Také jsme navštívili archiv Národních bezpečnostních složek. Část příběhu jsme naanimovali a vytvořili jsme životopis. Na závěrečné prezentaci 3.4. jsme sehráli scénku o dětství naší pamětnice.“