Czech rocket challenge

Českolipská vesmírná agentura pokračovala ve své činnosti i tento školní rok. Její členové Jakub Beneš (8.A), Jiří Dlouhý (8.A), Jáchym Hanáček (6.B), Vojtěch Jančura (6.B), Jakub Králik (6.B) a Erik Sabol (6.B) se účastnili soutěže Czech rocket challenge.  

O co v soutěži šlo? Czech Rocket Challenge je týmová soutež určená pro středo- a vysokoškolské studenty. V rámci této výzvy týmy studentů navrhují, testují, staví a nakonec odpalují svoji raketu. Kromě dosažené výšky se hodnotila i pokročilost a komplexnost rakety. 

Chlapci z ČVA se se svým návrhem rakety probojovali do semifinále. 

 

Jak vypadala jimi navržená raketa, se dočtete v závěrečném reportu. 

Na začátku jsme se rozhodli, že raketa bude mít roztažitelná látková křídla a bude naváděna manuálně, což představovalo spoustu technických problémů.

1. Tabulka se základními parametry

○ Celková hmotnost - bez motoru: 687g
○ Max. dostup - 613m
○ Celková doba letu - cca 90s-140s
○ Délka - 94cm
○ Šířka (ve složeném stavu) - 4cm
○ Stabilita - 2,09cal

2. Uložení motoru
○ Motor bude našroubován + bude veden drážkami


3. Záchranné zařízení a jeho vypuštění
○ Naším záchranným zařízením budou křídla, pomocí kterých raketa přistane. Křídla budou při startu podélně složená v raketě a poté se pomocí serv roztáhnou. Horizontální finy budou sloužit jako elevátory. Raketa bude ovládána manuálně, s FPV brýlemi. Nebudeme nijak zasahovat do stoupání rakety.


○ Křídla jsou vyrobena z padákoviny a uchycena na bukové tyče. Budou roztažena do 66°, aby byl CoP za CoG. Úhel roztažení se dá zmenšit pro menší vztlak a vyšší rychlost. Předešlá verze s větší plochou a větším úhlem byla testovaná do rychlostí 20 km/h, ale pro přistání do 90s bude potřeba rychlost min. 30 km/h.