Českolipský šachový turnaj – poslední informace

Ve čtvrtek 22. 6. proběhne v budově gymnázia šachový turnaj o ceny. První kolo začneme hrát přesně v 9:00, předtím si řekneme pár organizačních věcí. Pokuste se prosím dorazit nejpozději v 8:45, abych si vás mohl zaevidovat, že jste přišli, a mohl včas udělat rozlosování na první kolo. Konec předpokládám po 12:00.

Turnaj sponzoruje SRPŠ, není tedy žádné zápisné, můžete se ale těšit na ceny!

Časový formát turnaje bude 10+0. (Každý hráč 10 minut na partii.) Pokud jste nikdy s tímto časem nehráli, doporučuji si předem zkusit s někým pár her takto odehrát. (Abyste třeba nehráli zbytečně rychle nebo vám naopak čas nedošel – to znamená prohru.)

Turnaj se bude hrát tzv. švýcarským systémem: Za výhru dostáváte 1 bod, za remízu 0,5 bodu, za prohru nic, v každém kole budete hrát s těmi, kdo mají stejné (nebo co nejvíce podobné) skóre. Celkové pořadí bude určeno podle počtu bodů, v případě shody budou rozhodovat kritéria založená na síle protihráčů, se kterými jste hráli. (Konkrétně v tomto pořadí: Median Buchholz, Buchholz, Berger, počet výher, počet výher s černými.) Budeme hrát celkem šest kol, začátky vždy v celou a v půl. 

Budou dvě kategorie – Začátečníci a Pokročilí. Ve formuláři na konci mailu vyberte, do které se chcete zapsat. Pro představu – když všechny přihlášené účastníky seřadím podle hodnocení na chess.com (nebo toho, co jsem jim na základě popisu jejich schopností přiřadil), tak uprostřed je rating 900. Kdo jste níž (nebo online moc nehrajete), tak bych vám doporučil kategorii Začátečníci.

Bohužel není možné jít na oběd do školní jídelny. Vezměte si proto dostatečnou svačinu.

Na místě se domluvíme, zda bude zájem o odpolední blok (už asi bez cen, jen pro zábavu). Hráli bychom nejspíš Chess960. Asi bychom si po dopoledním turnaji dali krátkou pauzu na oběd (ideálně sníst něco, co jste si přinesli k obědu s sebou) a pak odehráli 4 kola.

Ve škole máme celkem 5 šachovnic, bude třeba, aby pár z vás přineslo vlastní z domova. (Podle ankety to vypadalo, že šachy dost z vás doma má.) Pokud máte šachovnici s rozměry alespoň 20x20 (cm), tak ji prosím vezměte.

Ve škole nemáme šachové hodiny, tak si prosím stáhněte aplikaci Chess Clock – stáhnutí na Play Store a na Apple Store. (V principu nám stačí jedny do dvojice, ale abychom nemuseli různě přesouvat telefony, tak by bylo dobré, kdyby ji měli všichni.) Většina z vás zřejmě není zvyklá šachové hodiny používat, doporučuji proto zkusit si předem s nimi nějakou hru u fyzické šachovnice zahrát, pokud máte tu možnost. Když dorazíte ráno včas, budete mít případně čas vyzkoušet si to s někým před začátkem turnaje na místě.

V této anketě mi prosím potvrďte, že platí, že přijdete: 

https://forms.gle/w3nqV3XRD3rjXhC47

 

 

plakát

partie šachu ve stylu Van Gogha, vygenerováno pomocí AI na https://nightcafe.studio/