Erasmus+ ve Španělsku
Dne 23. března 2025 se deset studentů z Gymnázia Českolipská vydalo na týdenní výměnný pobyt do španělského městečka La Unión.
Cestovali jsme s přestupem ve Švýcarsku a hned po příletu na letiště v Alicante jsme nasedli do autobusu směr La Unión, do města, v němž jsme bydleli. Po příjezdu nás už čekali naši milí a velmi přátelští španělští kamarádi.
Následující den jsme ještě plní dojmů a celkem odpočatí začali s programem, který připravila španělská strana. Čekal nás slavnostní uvítací ceremoniál s panem starostou, ředitelem školy i dalšími hosty. My jsme před velkým publikem prezentovali naši školu, kulturu, historii i sport a představili jsme turistické výzvy, které se týkají našeho regionu. Nebyli jsme jedinými účastníky projektu Erasmus+; zapojili se i studenti z Norska, Francie, Itálie a Německa.
Tématem našeho projektu byl „Innovative Approach to Tourism“, tedy inovativní přístup k cestovnímu ruchu. Společně s ostatními studenty jsme přemýšleli, jak zlepšit turistiku pomocí moderních technologií, udržitelnosti a nových nápadů. Zaměřili jsme se například na ekologické formy cestování. Projekt nám ukázal, že cestovní ruch může být nejen zábavný, ale i šetrný a prospěšný pro místní komunity.
Španělští organizátoři nás vzali například do známého Mining Parku (Parque Minero) - bývalého důlního komplexu, který dnes slouží jako muzeum a připomíná bohatou hornickou historii tohoto kraje. Prošli jsme starými doly, viděli autentické těžební zařízení a dozvěděli se mnoho zajímavostí o těžbě kovů, která zde hrála důležitou roli po staletí.
V La Unión jsme navštívili také místní kostel s nádhernou výzdobou, detailními malbami a jedinečnou duchovní atmosférou. Partnerská škola byla ve srovnání s naším gymnáziem menší a méně moderně vybavená. Překvapila nás hlavně tělocvična, která kvůli svému stáří už ani není plně využitelná. Zajímavostí bylo, že místo klasických 45minutových hodin tam mají lekce dlouhé rovnou celou hodinu a mezi předměty najdeme i náboženství.
Turistická města Cartagena a Murcia
Dva dny jsme věnovali poznávání dvou historicky velmi významných měst - Cartageny a Murcie - což souviselo s tématem našeho projektu zaměřeného na nové přístupy k turismu.
Cartagena nás uchvátila svou impozantní architekturou a bohatou historií sahající až do dob Římanů. Navštívili jsme slavné římské divadlo, jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v celé zemi, a prošli jsme Paseo del Puerto, krásnou nábřežní promenádu. Viděli jsme také park s volně pobíhajícími pávy a vystoupali jsme na vyhlídku, odkud jsme měli celé město jako na dlani. Město Cartagena hrálo klíčovou roli v námořním a vojenském dění Španělska a dodnes je sídlem námořnictva.
Murcia, hlavní město stejnojmenného regionu, nás přivítala svou příjemnou atmosférou a bohatým kulturním životem. Nejvíce nás zaujala katedrála Santa María, která kombinuje několik architektonických stylů - od gotiky přes renesanci až po baroko. Navštívili jsme také Plaza del Cardenal Belluga, kde každá strana náměstí vypadá jinak, což mu dává jedinečný vzhled. Přestože byla Murcia krásná, většině studentů učarovala spíše Cartagena.
Čtvrtý den byl ve znamení turistiky, kdy jsme společně s celou velkou mezinárodní skupinou účastníků projektu Erasmus+ procházeli španělskou krajinou až na vyhlídkové místo. Pak jsme udělali zastávku v oblasti La Manga, kde někteří z nás obdivovali překrásný maják a ti otužilejší vyzkoušeli i koupání v moři.
V pátek jsme měli možnost prozkoumat muzeum hornictví přímo ve městě La Unión a poté následoval čas v partnerské škole, kde jsme kromě jiného vyzkoušeli i španělskou dobrotu - churros s čokoládou. A nesměli jsme vynechat další tradiční kulturní záležitost a tím je flamenco. Absolvovali jsme workshop v taneční škole s lektorkou flamenca a na závěr programu jsme si s ostatními studenty nejen vyzkoušeli hru na kastaněty, ale i tanec samotný.
Kulturní zážitky a přátelství
Naši španělští kamarádi se ve volném čase mimo společný program snažili, abychom trávili co nejvíce času pohromadě. Každý den pro nás připravili různorodý program — chodili jsme na pláž, hráli hry, poznávali místní zvyky, tradice i typický humor. Někteří odvážlivci se dokonce i vykoupali v moři, ačkoliv voda byla pořád dost studená. Díky tomu jsme mezi sebou navázali skutečná přátelství. Také pro nás byl celý týden velikou příležitostí používat angličtinu v praxi a poznávat španělskou kulturu a život ve španělské rodině.
V sobotu 29. března jsme se s těžkým srdcem rozloučili s našimi novými kamarády i jejich rodinami, které se o nás celý týden krásně staraly. Týden ve Španělsku byl pro všechny nezapomenutelný, plný inspirace a zážitků. Už teď se těšíme, až budeme na podzim naše španělské přátele hostit u nás v Praze.
za celou Erasmus+ skupinu napsali Ivan Lyalka a Matúš Rolík (1.G)
Video z Erasmu si můžete prohlédnout na YouTube kanále školy.