Do Rigy v rámci programu Erasmus+

V termínu od 7. do 14. května jsme my studenti a studentky ze tříd 4.A a 4.B s našimi dvěma profesorkami z Gymnázia Českolipská vyrazili na výměnný pobyt do hlavního města Lotyšska - Rigy. Šlo o druhou část projektu s názvem Don´t Eat Up The Planet, jehož první část zaměřena na omezení plýtvání jídlem a na ekologii proběhla u nás v Praze v říjnu minulého roku.

Riga je město velmi rozmanité. I z toho důvodu každý z nás tento týden bydlel v trochu odlišných místech. Ať už v rodinném domku uprostřed zeleně, v paneláku na okraji města či poblíž centra. Právě výše zmíněná rozmanitost nás provázela celým pobytem. Lotyšská skupina si pro nás totiž připravila širokou škálu výletů a aktivit. Společně se střídajícími se lotyšskými studenty jsme navštívili historické centrum Rigy, kde jsme obdivovali krásné památky a secesní domy, které nám hodně připomínaly Prahu. Jedno odpoledne jsme strávili v tradiční lotyšské pekárně Lači, kde jsme kromě ochutnávky několika druhů chleba absolvovali i workshop pečení z kynutého těsta. Jiný den jsme zašli do muzea čokolády Laima, kde jsme opět v rámci workshopu vyráběli vlastní čokoládové bonbóny. Zavítali jsme i do botanické zahrady se skleníkem s motýly. Sobotní celodenní výlet směřoval do vzdálenějšího města Cesis, kde jsme s lucernami v ruce procházeli zákoutími středověkého hradu. A poslední den jsme zakončili výletem do přímořského města Jūrmala, kde jsme nejdříve vystoupali na rozhlednu a poté se procházeli po pláži Baltského moře. A ti nejodvážnější z nás se dokonce vykoupali, přestože voda měla pouze 6 stupňů.

Téměř každé dopoledne jsme trávili na vyučovacích hodinách mezi lotyšskými žáky různého věku v naší partnerské škole Rigas Ostvalda vidusskola. Zjistili jsme, jak vypadá hodina hudební výchovy, tělocviku nebo lotyštiny. Setkali jsme se s školním parlamentem a prohlédli si místní muzeum historie školy. A protože se téma projektu týkalo jídla, ani v tomto ohledu jsme nezaháleli. Kromě bohatého výběru pokrmů v našich rodinách, obědů ve školní jídelně nebo v místních restauracích jsme sami uvařili několik pro tuto zemi typických pokrmů.

Celý projekt se nám moc líbil a díky množství nově nabytých vědomostí a zážitků se rozhodně dá považovat za velmi přínosnou zkušenost a každý z nás si odnáší nějaký vlastní dojem. Už jen to, že jsme museli neustále používat cizí jazyk a že každý z nás byl na týden členem úplně nové rodiny, bylo něco, na co budeme vzpomínat. Víme jistě, že nás tento projekt obohatil a někteří z nás Rigu rádi navštíví znovu.

Rozálie Syblíková, 4.B

Video můžete vidět na školním YouTube kanále.