Nevíte, co číst?
Ve školní knihovně v září přibyla hromada knih. Půjčte si některou z nich! Jak můžete vidět, září je v naší knihovně návratem ke staré dobré klasice.
Připomínáme, že školní knihovna je pořád v provozu, stačí se domluvit s naší milou knihovnicí a vybrané knížky vám budou předány před budovou školy.
Jde na vás podzimní deprese a články o koronaviru vám ji prohlubují? Přestaňte číst noviny a půjčte si klasickou humoristickou knihu o středoevropském vystěhovalci, který se úporně prodírá úskalím angličtiny ve večerní přípravce pro dospělé v New Yorku. Humor v knize Pan Kaplan má třídu stále rád je postaven především na zápase přistěhovalců do USA s angličtinou a na urputné vážnosti, se kterou ke svému vzdělávání přistupují. V roce 1963 Leo Rosten svou již legendární knihu přepracoval a doplnil o další epizody a postavy, aniž by narušil neopakovatelnou atmosféru díla, které baví již několik čtenářských generací. Po čtyřiceti letech od prvního českého vydání to byla i příležitost pro překladatele Antonína Přidala, který se svého úkolu zhostil s chutí a fantazií a ukázal široké možnosti i mnohé záludnosti češtiny vynikajícím způsobem.
Láká vás jiný druh humoru? Zkuste Opilé banány od Petra Šabacha. V této novele se Petr Šabach vrací do vzpomínek svých a svých přátel. Tři šestnáctiletí kamarádi se seznamují se světem dospělých, hospodami i prvními láskami a v šedivém světě osmdesátých let se snaží najít svůj svět barevný. Rozhodnou se odjet k moři, které je pro ně snovou představou o tom, jak opustit "fádní blbákov" přitroublých písní režimních autorů, nedostatku toaletního papíru a pomníků "význačných" soudruhů. Cesta kradeným stařičkým populárem však končí happyendem docela jiným, než bychom předpokládali.
Od Petra Šabacha si můžete půjčit i jeho prvotinu Jak potopit Austrálii. Kniha je opět plná autorova osobitého humoru a obsahuje i povídku Šakalí léta, která byla předlohou pro stejnojmený český film..
Chcete radši něco dobrodružnějšího? Půjčte si Malý Alenáš od Ivana Vyskočila. Malý „Správce snů“ má práce nad hlavu. A to né z toho, že je malý. Ostatně tak malý už není. Roste z toho… a pak když je unaven, vydává se k moři… pak dál kouzelnou říší snů a vyprávění, abychom i my našli cestu. Takže tedy šťastnou cestu a nashledanou v krajině snů! Kouzelné dobrodružství pro čtenáře od 7 do 70 let, které představuje dnes již klasický text, plný slovních hříček a paradoxů, potěší jistě každého.
Další napínovou klasikou je Ivanhoe Waltera Scotta. Bojujte, stateční rytíři! Člověk umírá, sláva přežije! – Bojujte! Je lepší zemřít, než se vzdát!Mladý rytíř Wilfred z Ivanhoe se ve věci lásky vzepřel otcově vůli, a tak musel opustit Anglii. S vojskem krále Richarda Lví srdce se zúčastnil křížové výpravy do Svaté země a nyní se vrací poháněn vášnivou touhou po své Roweně, jíž míní dokázat nejen, že je naživu, ale že jí zůstal věrný. Je však vtažen do mimořádně nebezpečné hry – do krvavého mocenského zápasu mezi králem Richardem a jeho zlopověstně krutým intrikánským bratrem Johnem.Příběh strašlivého nepřátelství a věrného bratrství, v němž vystupují vnitřně silné, nezávislé, věrné a krásné ženy, stateční rytíři i slavný zbojník Robin Hood s hordou dalších veselých kumpánů, vytahujících z rukávu jednu mazanou fintu za druhou, líčí nevyčerpatelnou sérií turnajů, bitek a riskantních dobrodružství, jež se odehrávají v romantickém světě středověkých ctností. Napínavé vyprávění míří čtenáři jedenadvacátého století k srdci – taková je moc vynalézavého českého překladu…
Fanoušky fantasy jistě potěší Nikdykde britského spisovatele Neila Gaimana. Pod ulicemi Londýna je svět, o kterém se většině lidí nikdy ani nesnilo. Město nestvůr a světců, vrahů a andělů, rytířů v brnění a bledých dívek v černém sametu. To je Londýn lidí, kteří propadli trhlinami. Richard Mayhew je mladý úředník, který se s tímto jiným Londýnem seznámí víc, než je mu příjemné. Jediný dobrý skutek ho vymrští z jeho klidného a spořádaného života do světa, který je pro něj záhadně známý a zároveň naprosto bizarní.
Nápaditou fantasy s originálními pohádkovými motivy, jemným humorem a nečekanými dějovými zvraty vytvořil na pozadí velšských mýtů uznávaný americký spisovatel Lloyd Alexander. My vám nabízíme Kroniky Prydainu. Kniha tří zjevení. ... Pasáček vepřů Taran v lese spatří Rohatého krále se smečkou mrtvých válečníků. Netuší, že tak stanul na počátku velkolepého dobrodružství – spřátelí se s králem Gwydionem, prapodivným tvorem Gurgim, potká opravdové přátele i zákeřné protivníky, navštíví říši trpaslíků a nakonec se střetne se ztělesněním zla, které ohrožuje Prydain…
Můžete si půjčit i neznámější knihu Raye Bradburyho Marťanská kronika. Šestadvacet volně spojených povídek líčí budoucí kolonizaci Marsu. Celou knihou prostupuje zvláštní touha po dálkách, nostalgie a smutek nad pádem martského ráje, který lidé ničí od svého prvního přistání na písečné planetě. Když Marťanská kronika v roce 1950 vyšla, fanoušci sci-fi většinu povídek znali z časopiseckých vydání, ale pro běžného čtenáře byla kniha naprostým zjevením. A Bradburyho science fiction se rázem stala žádanou i ve „vysokých literárních kruzích“. „Jeden z největších vizionářů naší doby.“ Aldous Huxley
Máte chuť na něco dojemného? Pak je to pro vás Ryzáček od Johna Steinbecka. Příběh o přátelství chlapce a jeho poníka. Malý Jody velice toužil mít svého vlastního koně. Otec mu ho přislíbil za podmínky, že syn bude co nejvíc pomáhat v domácnosti i na polích. Od té chvíle se Jody snažil, co mu síly stačily. Odměnou mu byl ne kůň, ale poník. Nadšený Jody ho pojmenoval Gabilan, nemohl se ho nabažit, věnoval mu každou volnou chvilku, pokaždé pospíchal do stáje, aby se o poníka postaral, hřebelcoval ho a podstrojoval mu čerstvé seno. Každá idyla však také může jednou nenadále skončit...
Živočichopis (první vydání v roce 1962) patří k raným prózám Miloše Macourka. Ale už zde, na malé ploše bajek, resp. anekdot ze světa zvířat, vynikne autorův originální smysl pro nesmysl neboli nonsens, zvláštní humor, schopnost pohrát si bez zábran s jazykem a najít poezii a vtip i v často nepoetickém světě. Mini příběhy o bourci, mravenečníkovi, kudlance nábožné, brejlovci a dalších zástupcích zvířecí říše neztratily ani po více než čtyřiceti letech nic ze svého kouzla a přinesou příjemné rozptýlení čtenářům bez rozdílu pohlaví a věku.
Strhující příběh inspirovaný vlastními dětskými zážitky i u nás oblíbeného autora Citu slečny Smilly pro sníh. Román Až nadejde čas vypráví příběh tří žáků na jedné soukromé škole v Kodani na začátku 70. let. Tyto děti, navíc poznamenané úzkostí a těžkými zážitky z výchovných ústavů, zjistí, že za tuhým autoritativním režimem, který na škole vládne, se skrývá dalekosáhlý plán, a rozhodnou se jej odhalit. Kniha, inspirovaná autorovými vlastními zkušenostmi ze školních let, je nelítostnou obžalobou odlidštěného a byrokratického výchovně–vzdělávacího systému, jaký tehdy v Dánsku fungoval. Román vyvolal vášnivé veřejné diskuse, poněvadž většina Dánů žije v přesvědčení, že jejich školství je lidské, laskavé a rozumné. Peter Hǿeg v tomto románu opět, i když zcela novým způsobem, rozvíjí svá životní témata a i tato jeho v pořadí čtvrtá kniha (vyšla v roce 1993) zapůsobí strhujícím příběhem, jazykovým mistrovstvím a uměleckou přesvědčivostí, které jsou jejich autorovi vlastní.