Recitační války V: Českolipská vrací úder

Je za námi největší událost v oblasti uměleckého přednesu tohoto roku - Wolkrův Prostějov. 62. ročník této celostátní recitační přehlídky se konal 11.- 15.6. v Prostějově.

A o co vlastně jde?

Když se řekne umělecký přednes, většině se vybaví nudné, zdlouhavé a nezajímavé přednášení Polednice, Máje nebo Havrana. Pravda je ale malinko jinde. Ano, k uměleckému přednesu patří i klasická díla, drtivou většinu ale tvoří zábavná beletrie, která rozhodně nenudí.

V březnu začíná celý koloběh "recitační soutěže" u nás na škole, kde se vyberou ti nejlepší přednašeči. Ti jsou vysláni do obvodního kola, kde se utkají se zástupci z Prahy 8 a 9. A když jsou úspěšní i zde, postupují do kola krajského. V našem případě se zde setkají s nejlepšími recitátory z celé Prahy - a konkurence je opravdu velká. Ti, kteří předvedou v krajském kole nejlepší výkony, mají tu čest účastnit se celostátní přehlídky Wolkrův Prostějov. A to už je něco.

Já (Jan Čada), můj spolužák Dan Klouda a Viola Durdová už nějakou tu dobu recitujeme a tak se nám podařilo se do Prostějova probojovat.

Po příjezdu do malebného města se nás ujali organizátoři, kteří nás mile přivítali a uvedli do dění. Následně jsme se šli do místního kulturního domu zapsat. A zde přichází první pozitivum účasti - proplacení cestovného. To chudé studenty potěší :).

Hned u dalšího stolu čeká další potěšení, ubytovací karta, se kterou nás ubytují v některém z prostějovských hotelů a penzionů ZCELA ZDARMA. My jsme byli ubytováni do tříhvězdičkového hotelu Tenis, kde, jak jsme se dozvěděli, bydlela Kvitová nebo Štěpánek :O.

A po ubytování už mohla začít ta pravá zábava.

V průběhu přehlídky celé město pulzuje, na každém rohu potkáte účastníky, se kterými si můžete popovídat a trochu setřepat trému, kterou máte.

Čekal nás totiž hlavní úkol naší výpravy. Důstojně reprezentovat naším přednesem Prahu, ale hlavně Českolipskou.

Dan měl svůj velký den ve středu, já ve čtvrtek, Viola v pátek. Naše výkony hodnotili nejpovolanější z nejpovolanějších - profesionální recitátoři, rozhlasoví režiséři a herci. S těmi se každé odpoledne mohli sejít ti, co ten den recitovali a poslechnout si, co se jim povedlo, ale i co se jim nepovedlo.

Celých pět dní byl připraven i bohatý doprovodný program - krátká divadelní představení, workshopy, koncerty - např. skupina Zrní nebo Jananas.

V sobotu, kdy už měli zástupci všech krajů svůj výstup za sebou, se konal slavnostní večer s předáním cen.

Nechci se příliš chvástat, ale troufnu si říct, že jsme naši školu reprezentovali vzorně. S Danem jsme získali Cenu poroty, která je po obdržení titulu Laureát druhou nejvyšší poctou, co můžete dostat.

Společně s obrovskými liliemi, které jsme dostali spolu s oceněním, jsme se mohli po pěti dnech plných krásných zážitků vrátit zpět do Prahy.

Nakonec ten přednes nezní až tak nudně, ne? :)