Přednáška v Židovském muzeu

Přednáška pro oktávy a 4.g – Významné židovské osobnosti v oblasti literatury v kontextu české kultury a exkurze do Židovského Města.

V pondělí 22. 10. jsme se zúčastnili v Židovském muzeu v Praze přednášky Významné židovské osobnosti v oblasti literatury v kontextu české kultury (Čeští spisovatelé židovského původu, píšící česky nebo německy).

Poté jsme navštívili Pinkasovu synagogu z roku 1535, ve které je dnes Památník českých a moravských židů, kteří se stali oběťmi šoa.

Dále jsme si prohlédli Staronovou synagogu.  Ta je jednou z nejstarších synagog v Evropě, která se stále používá k náboženským obřadům. Budova vznikla ve druhé polovině třináctého století.

Svou exkurzi jsme zakončili na Starém židovském hřbitově, jenž patří k nejstarším židovským pohřebištím na světě. Cestovatelský magazín National Geographic jej řadí mezi deset turisticky nejzajímavějších hřbitovů světa. Byl založen v první polovině 15. století. Areál hřbitova byl během staletí vícekrát rozšiřován, ale jeho plocha přesto nestačila potřebám Židovského Města. Zesnulí tak byli ukládáni do země v až deseti vrstvách nad sebou. Na hřbitově se nachází na 12 000 náhrobních kamenů, mnohé s poutavou zvířecí i rostlinnou symbolikou.

VIII.A, VIII.B, 4.g