Červnové čtení náladu mění

O tom, že i cesta může být cíl, se můžete přesvědčit v knize Divočina od Cheryl Strayedové. Po smrti své matky a krachu svého manželství si autorka myslela, že přišla o vše. Měla pocit, že již nemá co ztratit a učinila nejimpulzivnější rozhodnutí svého života: odhodlala se sama ujít 1 770 kilometrů dlouhou vysokohorskou trasu Pacifik Crest Trail od Mohavské pouště přes celou Kalifornii a Oregon až do státu Washington.

Hrdinka, bez jakýchkoli znalostí o přežití v divoké přírodě, se nevyhne střetnutí s chřestýši a medvědy, překonává úmorná vedra či rekordní sníh. Napínavé vyprávění okořeněné humorem živě zachycuje strach i radost mladé ženy tvrdě si razící cestu k cíli navzdory mizivé šanci na úspěch.

Tento pozoruhodně upřímný autobiografický příběh se stal právem bestsellerem a roku 2015 byl i zfilmován. Sepsání scénáře se ujal slavný anglický spisovatel a scenárista Nick Hornby a hlavní roli bravurně ztvárnila Reese Winterspoonová.

 

Na dlouhé cestě hrozí poutníkovi kromě krvelačných medvědů i menší, ale o to zákeřnější nepřátelé – parazité. Chcete se o těchto drobných organismech dozvědět víc? Půjčte si knihu O parazitech a lidech, kterou sepsal kolektiv autorů kolem Jana Votýpky, Ivy Kolářové a Petra Horáka. Kniha získala ocenění Magnesia Litera 2019 v kategorii Litera za naučnou literaturu.

Proč nás paraziti tak moc zajímají? Proč se lidé parazitů bojí? A existuje vůbec důvod mít z parazitů strach? Na tyto a další otázky odpovídá tato kniha. Představuje lidské i zvířecí parazity a způsob jejich života z různých úhlů, od lékařského a veterinárního přes biologický až po historický a umělecký. Život ohrožující paraziti se na našem území vyskytují vzácně, ti méně nebezpeční jsou však stále běžní a mít vlastního cizopasníka není žádná vzácnost: většina dětí se nakazí vešmi a i roupi jsou v dětských kolektivech častí, přibližně pětina populace je infikována prvokem toxoplasmou. V tropech a subtropech jsou paraziti dodnes velmi vážným zdravotním problémem, na druhé straně se uvažuje i o jejich pozitivním přínosu pro naše zdraví a imunitu, a dokonce se používají k léčbě. Máme se jich tedy bát? Nepřeceňujeme je nebo nepodceňujeme? Nejdůležitější je náležitá informovanost a právě o tom je tato kniha. O parazitech… a lidech, samozřejmě.

 

V naučné literatuře ještě chvilku zůstaneme a knihou Od přírody podřadné trochu načepýříme pírka všem naparujícím se kohoutkům a zvedneme krevní tlak všem emancipovaným děvčatům.

Liší se ženský mozek od mužského? Jsou muži od přírody promiskuitnější? Je pro kluky přirozenější hrát si s autíčky a pro holky s panenkami? Měl Charles Darwin pravdu, když považoval ženy za méně vyvinuté a intelektuálně podřadné? Britská vědkyně, novinářka a popularizátorka vědy Angela Saini v knize Od přírody podřadné zkoumá fenomén výzkumů mezipohlavních rozdílů, který od dob Darwina patří mezi nejžhavější témata vědeckého zkoumání. Kniha vyšla ve Velké Británii v roce 2017 a získala cenu Physics World Book of the Year 2017 a druhé místo v žebříčku Goodreads v kategorii věda a výzkum. Časopisy The Spectator, deník The Guardian a mnohé další ji zařadily mezi knihy roku.

 

Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. Nebo také elfem, gulliverovským Liliputánem či mimozemšťanem.

 Yens Wahlgren, odborník na umělé jazyky, kterými se mluví ve fikčních světech, se ve své jedinečné knize Stopařův průvodce po galaxii jazyků: Fantastická lingvistika od Tolkiena po Klingony zabývá takovými lingvistickými fenomény, jaké představují například seriály Star Trek a Hra o trůny nebo Tarzanova dobrodružství či komiksy s Tintinem.

 Ve více než stech jazykových portrétech nabízí strhující pouť napříč historií, od záhadného spisu svaté Hildegardy z 12. století až po newspeak Orwellovy dystopie 1984 a řeč Burgessova Mechanického pomeranče. Přístupně napsaného průvodce fantastickou lingvistikou ocení nejen akademičtí profesionálové, ale i scifističtí nerdi, fanoušci popkultury a ti, kdo si rádi čtou o zajímavostech jazyka. Zaposlouchejte se do hlasů z hlubin časů a vesmíru. Aarrr Wwgggh Waahh!

 

Pokud už jste na konci školního roku unavení a máte chuť ponořit se raději do dětské literatury, zajděte si pro knihu A oceán byl naší oblohou. Nový, nádherně ilustrovaný román Patricka Nessa je variací na knihu Bílá velryba. Hlavní hrdinkou knihy je velryba Batšeba, která spolu s ostatními velrybami narazí na minci s iniciálami T. W. Vedoucí hejna Alexandra se domnívá, že je tak nejobávanější lidský námořník Toby Wick vyzývá k souboji. Podle Batšeby to však nemůže být pravda. Toby Wick je přece mýtus, který si velryby vymyslely. Je možné, aby je nenávidění lidé přemohli v boji?

 

Další odpočinkovou knihu je sbírka sebeironických postřehů od Michaela Třeštíka, který baví český internet svým pověstným ostrovtipem. České zdravotnictví a lázeňství by mělo opustit doktrínu, že zdraví vzniká brzkým vstáváním. Ono je vždycky víc možností. Teď třeba jsem si říkal, že bych si měl zacvičit. Ale pak mě napadlo, že bych si taky mohl dát cigáro, nebo uvařit kávu. A z toho už se vybrat dá… Úskalí manželství, politika i každodenní život v podobě hravých statusů nacházejících vtip v paradoxech všedního dne.

 

 

 

 

 

Soubory