Březen - za kamna vlezem - a budeme si tam číst!

Mezi českými knihomoly je v posledním měsíci nejvíce propíranou událostí udělování cen Magnesia litera - české literární ocenění, které od roku 2002 každoročně uděluje Sdružení Litera. Kniha Michala Pribáně Český literární samizdat: 1949 - 1989 byla na tuto cenu zcela zaslouženě nominována v kategorii Litera za nakladatelský počin. Publikace zahrnuje více než 300 podrobných hesel samizdatových edic, časopisů a výběrově i neperiodických sborníků, jejichž vydávání bylo spontánní reakcí etablovaných i začínajících tvůrců na zákonná i nezákonná omezování svobody uměleckého projevu v období komunistického režimu. Autoři se nezabývali jen těmi nejznámějšími vydavatelskými podniky, ale shromáždili mnoho dosud neznámých údajů o řadě lokálních edic a časopisů, které se primárně či sekundárně věnovaly literární tvorbě a její reflexi. Pokud vás dané téma zajímá, zaskočte do školní knihovny.

Pokud chcete bojovat proti březnové nudě a mrazům raději románem než literaturou faktu, a přesto toužíte po knize ověnčené významnými cenami, sáhněte po jednom z nejpopulárnějších science fiction románů posledních desetiletí Enderova hra. Kniha amerického spisovatele Orsona Scotta Carda získala věhlasná žánrová ocenění Hugo a Nebula, byla přeložena do více než třiceti jazyků a v roce 2013 byla zpracována do úspěšného stejnojmenného filmu. Enderova hra je samostatným příběhem, ale také prvním svazkem obsáhlého cyklu, ve kterém zoufalý boj o přežití dovede lidstvo ke hvězdám.

Mezi bestsellery, které dala světu slunná Itálie, zdaleka nepatří jen knihy Umberta Eca, ale i například román Osm hor, který byl z italštiny přeložen do třiatřiceti jazyků. Sympatický spisovatel Paolo Cognetti původně studoval matematiku, ale pak ho víc zlákalo studium filmu. Pro Cognettiho jsou hory stejně jako pro jeho románové alter ego Pietra místem, kde lze prožít absolutní svobodu; to horší a nesnesitelné zůstává v údolí. Sám autor knihu charakterizoval jako příběh a dvou klucích a jedné hoře. O tom, že v poetickém vyprávění plné obrazivé krásy a silných emocí se skrývá mnohem víc, se nejlépe přesvědčíte sami.

Další knihou z edice světový bestseller, kterou se nově můžete potěšit, je závěrečný díl trilogie Anne Jacobsové Panský dům: Panský dům a jeho dědictiví. V tomto díle Panský dům hledí optimisticky vstříc budoucnosti. Paul Melzer se po návratu z ruského zajetí ujal vedení továrny a dopomohl rodinné firmě získat zpět starou slávu. Jeho sestra Elisabeth se se svou novou láskou nastěhuje zpátky do rodného domu. Paulova žena Marie si splní svůj dávný sen: otevře si módní ateliér. Její modely slaví úspěchy, ale stále častěji dochází ke sporům s Paulem. Marie nakonec jednoho dne sebere děti a z panského domu se odstěhuje a kola osudu nabírají rychlost...

Vody světových bestsellerů neopouštíme ani v případě páté knihy. Román Jonase Jonassona Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět je bezesporu jednou z nejočekávanějších knih roku 2019. Stálo desetileté čekání na pokračování světového bestselleru "Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel" opravdu zato? Jinak než přečtením této novinky to nezjistíte.

A u švédské humoristické literatury zůstaneme i v případě šesté knihy. Stejně jako Jonase Jonassona není třeba českým čtenářům (a fanouškům naší školní knihovny) představovat ani bloggera a spisovatele Fredrika Backmana. (Snad jen drobná zajímavost: Backman měl ve 22 krizi identity a po opuštění nápadů stát se novinářem a pak i knězem se chvilku živil jako řidič kamionu.) Novým přírůstkem z Backmanova pera je kniha Tady byla Britt-Marie - román o tom, jaké to je mít předsudky (ne že by je Britt-Marie měla, to samozřejmě ne), o ukládání příborů ve správném pořadí (vidličky, nože, lžičky, v tomhle pořadí, ale Britt-Marie na tom přece netrvá!) a o přírodě vedle silnice. Je to příběh o druhých šancích, prvních výkopech a o tom, že soda vyčistí skoro všechno.

 

Soubory